|
13.11.2007
Podsumowanie konferencji magazynu POMIAR
W dniach
24-25 października b.r. w Hotelu Polichno miała miejsce
Konferencja, organizowana przez magazyn POMIAR, pod nazwą „Zagadnienia Automatyki, Metrologii i Sterowania w Przemyśle”. Była na niej poruszana problematyka związana z automatyką, pomiarami i sterowaniem, dotycząca między innymi takich zagadnień jak: systemy ważąco dozujące, wizualizacja pomiarów, urządzenia pomiarowe różnych wielkości fizycznych, kamery termowizyjne.
W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele firmy ASKOM , którzy zaprezentowali następujące referaty:
„Kompleksowe zarządzanie pracą laboratorium z systemem LIMS SIMATIC IT Unilab”
- Tomasz Cwołek, Kierownik Działu MES
„Wprowadzenie do systemu wizualizacji procesów przemysłowych ASIX” - Krzysztof Młynarczyk, Kierownik Działu Rozwoju Oprogramowania
Oba wystąpienia spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników.
Zaprezentowany system Unilab wychodzi naprzeciw potrzebom nowoczesnych laboratoriów m.in. w przemyśle chemicznym, spożywczym i farmaceutycznym. Pomaga znacząco usprawnić ich pracę, między innymi, dzięki zautomatyzowaniu procesów, bezpośredniej współpracy z aparaturą pomiarową oraz systemowi znakowaniu próbek za pomocą etykiet z kodami kreskowymi. Zwiększa wydajność, zmniejszając jednocześnie prawdopodobieństwo pomyłki, generuje raporty, czym odciąża pracowników przy żmudnej papierkowej robocie, zapewnia pełną kontrolę nad próbkami na każdym etapie badań. Współpracując z systemami MES pozwala na bezzwłoczne przekazywanie wyników pomiarów bezpośrednio na poziom produkcji, co umożliwia automatyczne zwalnianie partii produktów, które przeszły badania z wynikiem pozytywnym, pozostawiając podejmowanie decyzji osobom odpowiedzialnym, w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Dzięki temu system Unilab pozwala skupić się kierownictwu laboratorium na problemach i przypadkach nietypowych, załatwiając za nich szereg rutynowych czynności.
W czasie prezentacji systemu wizualizacji ASIX v.5.0 największe wrażenie zrobiła na słuchaczach jego otwartość, która umożliwia np. łatwe zbieranie danych z różnych istniejących już w zakładach systemów sterowania, ich integrację i udostępnianie w sieci zakładowej. Informacje mogą być następnie wykorzystywane, poprzez terminale sieciowe lub przeglądarki stron WWW, przez zainteresowane osoby jak również przez nadrzędne systemy zarządzania produkcją. Podobała się również duża skalowalność systemu – możliwość zakupienia licencji odpowiedniej dla całkiem małych aplikacji jak i największych. Doceniono również udostępnienie w standardowym pakiecie funkcji, które w innych systemach występują jedynie jako opcje i za które trzeba słono płacić (np.
redundancja serwerów, wbudowane narzędzia do tworzenia aplikacji
tzw. konstruktor, system trendów i wiele innych.
Dzielimy
się jednocześnie naszym sukcesem - ASKOM zajął I miejsce w
konkursie na najlepsze stoisko.
wstecz
|
|